ZOBACZ
NASZ BROWAR


W zabytkowej trzykondygnacyjnej kamienicy z 1867 roku przy Placu Pocztowym 9 w Zielonej Górze znajduje się „Haust” – Minibrowar, Restauracja, Pub.
W 2005 roku Minibrowar dostał wyróżnienie w konkursie Lubuski Mister Budowy za staranność w renowacji obiektu i propozycję nietypowego rozwiązania funkcji z uwzględnieniem wartości historycznych.


ZOBACZ GALERIE

NAGRODY

nasz dorobek

 

POZNAJ
NASZĄ HISTORIĘ

W zabytkowej, XIX-wiecznej kamienicy przy Placu Pocztowym mieści się jedyny, czynny browar w Zielonej Górze – Minibrowar Haust. Został założony w 2004 roku i był wówczas czwartym browarem restauracyjnym w Polsce. Pierwsze warzenie odbyło się w 2006 roku
Przez dekadę wyprodukowano tu ponad 300000 litrów piwa w 28 stylach. Wiele z nich zostało docenionych na prestiżowych konkursach piw. Pils zielonogórski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.
Dla Państwa warzymy wyśmienite piwo!

ZOBACZ

.

TAK POWSTAJE NASZE PIWO

ŚRUTOWANIE
Wysokiej jakości słód od najlepszych polskich dostawców rozdrabniamy w śrutowniku, tak aby pozostała łuska jęczmienna.
Ześrutowany słód mieszamy z wodą w stosunku 1:3-1:4. Zastosowanie odpowiednich przerw temperaturowych (50 - 78°C) pozwala na upłynnienie zacieru oraz „pocięcie” znajdującej się w słodzie skrobi na cukry proste. Trwa to 1,5-2,0 h.
ZACIERANIE
FILTRACJA I WYSŁADZANIE
Podczas tych procesów oddzielamy filtrat, nazywany od teraz brzeczką, od części stałych (młóta). Wysładzanie to kilkakrotne zalanie zacieru gorącą wodą, w celu odzyskania cukrów pozostałych w młócie. Wysłodziny wykorzystywane są przez zaprzyjaźnionego rolnika do skarmiania zwierząt hodowlanych.
To podczas tego etapu dodajemy do brzeczki chmiel. W zależności od momentu dodania może on wnosić tylko goryczkę lub dodatkowo smak i aromat. Gotowanie ma na celu także zabezpieczenie brzeczki mikrobiologicznie, odparowanie niechcianych związków i skorygowanie ekstraktu. Trwa od 1 do 2 h.
GOTOWANIE
FERMENTACJA
Po schłodzeniu brzeczki zadajemy drożdże piwowarskie. Jeśli chcemy wyprodukować piwo dolnej fermentacji (Pils zielonogórski, Ciemny Bock, American Lager) używamy odpowiednich szczepów pracujących w temp. 10-12°C. Gdy naszym celem są piwa fermentacji górnej ( Red AIPA, Dr Citra, ARA, Ox Bile, Cascadian) wybieramy szczepy pracujące w temp. 20°C. Czas fermentacji waha się od 5 do 14 dni. Drożdże wykorzystują cukry proste do wyprodukowania alkoholu, dwutlenku węgla i związków smakowo-zapachowych. W naszym browarze stosujemy otwarte kadzie fermentacyjne.
Po fermentacji piwo dojrzewa w tankach leżakowych w temp. 4-5⁰C ok.4-8 tygodni. Dzięki temu nasyca się CO2, oczyszcza z niechcianych produktów fermentacji i klaruje.
LEŻAKOWANIE